V nákupním košíku máte 0 ks zboží
KATEGORIE ZBOŽÍ

OSB desky


OSB desky jsou společně s KVH hranoly hlavními konstrukčními prvky dřevostaveb. Dřevostavby jsou dnes velmi oblíbené pro svoji nízkou energetickou náročnost a rychlou výstavbu. OSB desky a KVH hranoly jsou pak základním "stavebním kamenem" těchto konstrukcí.

 

 

Přednosti OSB desky


OSB desky mají vynikající pevnost a tuhost

OSB desky mají dobrou požární odolnost

OSB deska má nízkou tepelnou vodivost (dřevo je přírodní izolant)

OSB deska je odolná proti kroucení, rázům a vibracím

OSB desky je odolné vůči možným zemětřesením, vichřicím a nárazovým větrům

Zdravotní nezávadnost přírodního materiálu (testování v SZÚ Praha)

Výborná opracovatelnost je další výhodou OSB desky.
Akční nabídka
Co jsou OSB desky


OSB desky jsou dřevoštěpkové stavební desky vhodné pro rozmanité použití. OSB desky se uplatní u konstrukcí dřevostaveb, do podlah i bednění při klasických stavbách. Vyrábí se v různých tloušťkách a formátech.

OSB desky jsou velmi univerzální a často používané konstrukční desky, které vynikají svými vlastnostmi a vysokou užitnou hodnotou. OSB desky patří k základním stavebním materiálům při konstrukci dřevostaveb, používají se zejména na venkovní a vnitřní stěny, podhledy a podlahy. Velice vhodné jsou OSB desky na záklopy střešních konstrukcí pod finální krytinu.

Hlavní dělení OSB desek je podle odolnosti proti vodě na třídy 2,3 a 4. Třída 2 je pouze do suchého prostředí a dnes je již používá jen okrajově. Třída 3 je OSB deska do vlhkého prostředí a je v současné době deskou nejpoužívanější. Poslední třídou je 4 – voděodolná. Její použití je všude tam, kde se musí odolávat přímým povětrnostním vlivům. Vzhledem k tomu, že OSB desky se ve většině případů, dále zakrývají dalšími stavebními konstrukcemi, je použití té to desky většinou zbytečné a drahé. OSB desky třídy 3 jsou tedy naprosto postačující pro většinu konstrukčních řešení.

Další dělení je z pohledu konstrukce: OSB desky 3/N - kolmá hrana a OSB desky 3/N 4 PD - pero / drážka. Dle našeho názoru je OSB deska s perodrážkou jednoznačně mnohem praktičtější. Není zde nutnost provádět spoje dílců na podkladu, ale bez obav i mimo. Perodrážka po celém obvodě se postará o vektorové roznesení zatížení. Další výhodou OSB desky s perodrážkou je pak také podstatně menší prořez, neboť při konstrukci lze postupovat jako u plovoucích podlah ( prořez vzniká jen na poslední řadě instalovaných desek ).

Od dřevotřískové desky se liší OSB deska velikostí a tvarem třísky (štěpky). Velikost a tvar štěpky je při použití stejného pojiva rozhodující pro mechanické vlastnosti konstrukční desky. Dřevotřískové desky se značí DTD a jsou požívány zejména v interiéru. I když je možno vyrobit vlhkosti odolnou DTD, používá se a také vyrábí zejména ve třídě 2 (do sucha).DTD se samozřejmě levnější.